1943.
Egész évben folyamatosan dolgozik a ÉLETEIM-en.
1943. január 8.: VICTOR HUGO, előadása a Rákóczi téren.
1943. január 10.: SZABÓ DEZSŐ címen a Újság is tiltakozik a Füzetek betiltása ellen. Hogy mennyire beszédtéma volt, és hogy mennyire érintette az egész magyar értelmiséget a Füzeteknek, mint Szabó Dezső szócsövének a megszűnte, szépen bizonyítják a különféle ezt feszegető cikkek.
1943. január 15.: Interjút ad a Hídnak.
1943. január 21-én László Dezső kolozsvári képviselő interpellál a Parlamentben: a Füzetek újraengedélyezését követeli. Ezzel foglalkozik a Gombos Gyula szerkesztette Magyar Út is. |
1943. február 5.: Előadása a Rákóczi téren.
1943. március 5.: AZ ÉN MŰVÉSZETEM, előadása a Rákóczi téren. (Ez egyetlen előadása, amelynek teljes szövege fennmaradt.)
E napon fejezi be a Film, Színház, Irodalom A MEGFOJTOTT KAKAS közlését. A regényke miatt a nyilas sajtó veszett támadással fordul ellene:
1943. március 29.: VASÁRNAPI KÉPESLAP, Virradat.
1943. május 17.: VÉGRE, Virradat. Ebben hajdani titkára és pártfogoltja -- Erdélyi József útszéli, minősíthetetlen hangon támad rá.
Az 1943-as évet alapvetően a Film, Színház, Irodalommal való kapcsolata jellemzi. Egyed Zoltántól teljesen szabad kezet kap és jelentősen magas honoráriumot. Nem egészen másfél évig számít a lap belső munkatársának, amely idő alatt a kisregényen kívül pontosan 65 kisebb-nagyobb írása, verse jelenik meg itt "Levelek Kolozsvárra" sorozatcímen. |
1943. április 2.: Előadása a Rákóczi téren.
1943. május 7.: Előadása a Rákóczi téren.
1943. június 4.: Előadása a Rákóczi téren.
1943. június 2.: MI AZ AKADÁLYA, HOGY A NŐ ANYA LEGYEN? Előadása a Rákóczi téren.
1943. augusztus 6.: Megtartja utolsó (21.) előadását a Rákóczi téren. Nyilvános előadásainak további rendezéseit az egyre szigorodó háborús előírások tették lehetetlenné. Az itt és a Marczibányi téren megtartott, összesen 80 előadása túl nem értékelhető szerepet játszott abban, hogy a magyar középosztály, az egyetemi ifjúság nem szédült bele a szélsőjobboldal frazeológiájába és hazánk sohasem vált fasiszta állammá még a háború utolsó éveiben sem.
1943. október 18.: A Pantheon kiadó megvette tőle önéletírásainak (ÉLETEIM) első fejezetét, amelyet A BÖLCSŐTŐL BUDAPESTIG címmel ki fog adni. Megírja hozzá az Előszót.
1943. december 14.: Elnyeri az "Irodalompártoló Társaság" 10 000 pengős nagydíját. (Ez az "anti-Baumgarten-díj".) Publikációinak tükrében úgy tűnhet, hogy az elismerés nem érdekli. Nem reagál rá: szinte teljesen magábafordul, minden erejével a múltra összpontosít és írja, írja az ÉLETEIM-et. Saját kora, saját környezete elborzasztja, egyre pesszimistább a magyarság jövőjét illetően, szinte menekül a valóság elől. Lakásából ki sem mozdul -- a nyilasok életveszélyes fenyegetésekkel látták el -- az ablakból nézi a felbolydult várost és azon meditál, hogy vajon "a német étvágy vagy az orosz talány" lesz a végzetünk.
1943 utolsó napjaiban megjelenik a LEVELEK KOLOZSVÁRRA kötet. Ebben 36 kis írása mellett ott olvasható a MEGFOJTOTT KAKAS is!