1928.

 

Egész évben megszakításokkal írogatja a MIÉRT?-et. 
1928. január: A szlovákiai A Mi Lapunkban üdvözli a Felvidék magyar fiatalságát és az ottani Szent György Kör meghívására válaszolva üzeni, hogy "súlyos körülmények miatt" nem tud eleget tenni az invitálásnak. 
1928. február 6.: Leadja a Dante kiadónak az ÉNEK A RÉVBEN kéziratát, a beígért MOLNÁR MÁRIA helyett, de a kiadó nem fogadja el azt, mert befejezetlen. 
1928. március: A MAGYAR ZENEKULTÚRA AZ EGYSÉGES MAGYAR SZELLEMI ÉLETBEN, cikke a Zenei Szemlében. Itt a "magyar operáról" is ír. 
1928 tavaszán kapcsolata alakul ki a szerveződő Bartha Miklós Társasággal. 
1928. március 15-én indul az ELŐÖRS, Bajcsy-Zsilinszky lapja. Ennek Szabó Dezső főmunkatársa lesz és 9 hónap alatt összesen 55 írást közöl a lapban. Ezek közül néhány fontosabb: 

 

március 15.: A MAGYAR PROBLÉMÁK EGYSÉGEI (I--VI.) 
április 19.: SZELLEMI ÉLETÜNK VÁLSÁGA 
április 21.: AZ EGYKE 
május 6.: L'APLOMB (Klebelsberg K.-t támadja). 
május 12.: NÉPKÉPVISELET ÉS DEMOKRÁCIA 39 
június 10.: AZ ELLENFORRADALOM TERMÉSZETRAJZA 
június 17.: KORUNK NŐPROBLÉMÁJA (I--IV.) 
július 15.: NEONACIONALIZMUS (I--IV.) 
július 22.: FILOKSZERA A KÁLVINISTA SZŐLŐBEN 
július 29.: A BAUMGARTEN-CURÉE 
szeptember 2.: SÜLETLENSÉG (híres cikke Tamási Áron gyenge regénye ürügyén az ún. "transszilvanizmust" támadja meg). 
szeptembert 9.: A SZELLEMI HARC MORÁLJA ÉS A PAPSÁG 
október 7.: ERDÉLYI SZOMORÚSÁG (Párizsból). Az őt támadó Benedek Eleknek vág vissza. 
október 21.: EGY DÉLUTÁN A LUXEMBOURGKERTBEN (Párizsból) 
október 28.: HA AZ ALSÓBB TÁRSADALMI RÉTEGEK TUDATÁRA ÉBREDNEK... (A Párizsból küldött cikk olyan példátlan erővel támadja gr. Bethlen István miniszterelnököt, hogy még a Népszava is elhatárolta magát az írástól.) 
november 18.: A KIS NEMZETEK SORSA (Marseille-ből) 
november 25.: A CSONT-CUCLI ÉS A LEJTŐ (I--III.) (Marseille-ből) 
december 22.: AZ "IGAZSÁG" (utolsó közleménye az Előőrsben).

 

1928. április: A Bartha Miklós Társaság programfüzetének ("Ifjú szívekben élek") bevezetőjét Szabó Dezső írja. 
1928. május 19.: A MAGYAR FIATALSÁG HIVATÁSA, előadás a Régi Képviselőházban. 
1928. május 20.: MEGNYITÓ BESZÉD a Zeneakadémián, ahol "A magyar ifjúság Ady Endre ünnepe" zajlik. (Ezt megelőzően koszorúzást tartanak Ady kopjafás sírjánál.) 
1928. május 23.: A MAGYAR DEMOKRÁCIA TARTALMA ÉS TÖRVÉNYEI, előadás a Régi Képviselőházban: ez az alkalom a BMT első legális rendezvénye. 
1928. május 30.: Szerződést köt a Zsilinszky Gábor vezette Stádium kiadóval egy kötetre. 1200 Pengő előleget kap. (A könyv soha nem jelent meg.) 
1928. június 1.: Költözik. Új címe: I. Tamás u. 14. (a villa teljes emeleti részét bérli: 5 hatalmas szoba és két holdas kert). A gyönyörű lakás kibérlését, akárcsak őszi franciaországi útját, anyagilag az Előőrsben megjelent cikkeinek -- különben rendkívül magas -- honoráriumai tették lehetővé. 
1928 nyarán több cikket is ír különféle szlovenszkói magyar ifjúsági lapoknak. A Sarlóval való kapcsolata szoros, bár kissé egyoldalú: ő maga nem hajlandó eleget tenni a Sarló ismétlődő meghívásainak. 
1928 szeptemberének első hetében Párizsba indul, közel 3 hónapig lesz távol, de cikkeit onnan is folyamatosan küldi az Előőrs számára. 

 

Nyolcadik (utolsó) párizsi útja
1928. szeptember 9-én érkezik Párizsba. Nem szállodában lakik, hanem lakást bérel: Bd. St. Germain 68., I. em. 4. Innen intézi, akkori titkára Kottner Győző közvetítésével, hogy a BMT 2500 Pengőért megvegye tőle a MEGERED AZ ESŐ kiadási jogát. 
október végén elhagyja Párizst (soha nem látja többé) és dél-franciaországi körútra indul: Lyon, Avignon, Nimes
november 2-án érkezik Marseille-be, a Hotel de Petit-Nice-ben lakik (címe: Anse Maldormé-Corniche). Valószínűleg itt értesül róla, hogy 
november 7-én budai otthonában meghalt a nagybeteg Tóth Árpád. Egy fiatal, kanadai anarchista nővel (Winifreddel) kerül közeli viszonyba. Sokat szenved rendes őszi depressziójától. Valószínűleg megneszeli Winifred politikai, anarchista kapcsolatait, mert pánikszerűen hagyja el Marseille-t. 
november 26-án indul vissza Budapestre, ahová 
november 28-án érkezik meg.

 

1928. december: Orbánhegyi villájában visszavonultan él. Még mindig nem mondott le a MIÉRT? befejezéséről: újból elővette a kéziratot és folytatni próbálja. Közben vitája támad Bajcsy-Zsilinszkyvel és emiatt 
1928. december 22-én sértődötten "hangos csörtetéssel" távozik azElőőrstől. Ezzel viszont sajnos megszűnik számára -- az 1928-as évet jellemző -- biztos anyagi jólét.