In memoriam
Szabó Dezső
AZ ELSODORT ÍRÓ
(Nap Kiadó, 2002.)
(II.) FILOZOPTER A POLITIKÁBAN
A Magyar Írók Szövetségének programja, meghívója
és körlevele
1. Az írói szabadság és egyéniség tiszteletben tartása és védelme mellett a szellem és a munka közösségében egyesíteni a magyar szépirodalom, újságírás és tudományos irodalom erőit, hogy a nemzet újjáalkotásának és fellendítésének művét minden képességükkel, a szervezettség egész hatalmával szolgálhassák.
2. Biztosítani a magyar írók, újságírók és tudományos írók anyagi érdekeit, anyagi és szellemi függetlenségüket – megteremteni egymással való érintkezésükben az ismeretség, az eszmecsere és a megértés minden anyagi és szellemi feltételét – gondoskodni a szövetség tagjainak tehetségük, igényeik és hajlamuk szerint való elhelyezéséről.
3. Megszabadítani a magyar irodalmi, művészeti és tudományos életet az üzletesség és a pajtáskodás bénító nyűgeitől – elhárítani a becsületes alkotás, a jogos érvényesülés, a független kritika minden akadályát – megnemesíteni a magyar közönség ízlését – szabad, harmonikus kifejlődést biztosítani a jövendő magyar írói nemzedékének.
4. Programszerűen megvédeni a magyarság összes érdekeit, egy felsőbbrendű nemzetnevelés és nemzetvédelem kultúrpolitikájával a magyar fajiság teremtő és megtartó értékeit beleépíteni a szellemi fejlődés igazi nemzetköziségébe.
A túloldalon: Belépési nyilatkozat. A Magyar Írók Szövetségének programját helyeslem, magamra nézve kötelezőnek elfogadom és a szövetség tagjai sorába belépek... [dátum, név, cím]
A Magyar Írók Szövetsége vasárnap, 1919. december 14-én de. 11 órakor tartja a Vigadóban első irodalmi matinéját.
Műsor.
Szabó Dezső megnyitó beszéde.
Jászai Mari, a Nemzeti Színház tagja szavalja Arany János Széchenyi emlékezete című ódáját
Kosztolányi Dezső verseket olvas
Pataky József, a Nemzeti Színház tagja szavalja a Bujdosó Rákóczi című balladát.
Abonyi Géza, a Nemzeti Színház tagja Tinódi-strófákat énekel.
Bakó László, a Nemzeti Színház tagja szaval.
Lendvai István verseket olvas.
Szemere Árpád, a Magyar Operaház művésze énekel.
Sugár Károly, a Nemzeti Színház tagja: Elfelejtett költők.
Karácsonyi István kíséri az énekszámokat.
Jegyek 4-20 koronáig kaphatók: a Táltos könyvkereskedésben (Ferenciek tere 9.), a Szent István Társulat könyvkereskedésében (Kecskeméti utca 2.), Toldi könyvkereskedésben (II. Fő utca 2.) és az előadás napján 9 órától a Vigadó pénztáránál.
Budapest, 1919. augusztus 17.
Igen tisztelt Uram!
A „proletárdiktatúra” irtózatos nyomása alól fölszabadulva, éreztük, hogy a magyar nemzeti érzés leghivatottabb apostolainak, a magyar íróknak, újságíróknak és tudományos íróknak össze kell fognunk, a múlt hibáin, félreértésein és tévelyedésein túltéve magunkat, a szellem és a munka közösségében egy hatalmas táborrá egyesülve kell nekivágnunk az új honfoglalásnak. Ennek az érzésnek kifejeződéseül határoztuk el a Magyar Írók Szövetségének megalakítását. Éreztük, hogy tennünk kell valamit, és ennek az érzésnek lázában mindenekfölött azzal törődtünk, hogy megszólaljunk, hogy jelt adjunk magunkról és törekvéseinkről. A reáliák – személyi és egyéb tekintetekben – pillanatra háttérbe tolódtak. Most itt az ideje, hogy áttérjünk a reálpolitikára, véglegesen és minden vonatkozásban tartós és eredményes működést biztosító módon megalakuljunk. Fölkérjük tehát, hogy a Magyar Írók Szövetségének alakuló közgyűlésére augusztus 23-án délután 4 órakor VIII., Eszterházy utca 30. számú palotába okvetlenül elfáradni szíveskedjék.
Hazafias tisztelettel
Lendvai István Szabó Dezső
ügyv. titkár ügyv. Elnök
(In memoriam Szabó Dezső – AZ ELSODORT ÍRÓ
[Nap Kiadó, 2002.], 108-109. o.)