Budai Balogh Sándor:
Szabó Dezső ünnep 1939-ben

 

    Három hónappal a második világháború kitörése előtt országos méretű ünnepség színhelye volt a budapesti Városi Színház. (Ma Erkel Színház.)

    Szabó Dezső hatvanadik születésnapját – óriási létszámú rendezőbizottság előkészítésével, szervezésével – nívós műsor tette felejthetetlenné.

    Akkoriban Szabó Dezső népszerűsége csúcsáról lövöldözte cikkeit, tanulmányait az egyre jobbra tolódó kormány intézkedései, megfontolatlan rendeletei ellen. Abban az időben élvezte a baloldali szimpátiát, hiszen a valódi demokráciáról írt cikksorozatot és publikálta híres Az antijudaizmus bírálata című tanulmányát is.

    Havonta tartott előadásaira valósággal zarándokolt a közönség. Emiatt a hatóság ezeket az előadásokat sokszor nem engedélyezte, vagy a helyszínen tiltotta be. (Akkor ezeket az előadásokat a Marczibányi téren, majd a Hentesek ipartestületében tartotta.)

    A jubileumi estre szívesen vállalta a védnökséget – a többi között – Bartók Béla, Kodály Zoltán, Móricz Zsigmond, Rudnay Gyula és még sok más ismert személyiség. A kormányzat, a hivatalos körök távoltartották magukat a Szabó Dezső-ünnepségtől.

    Ő maga Számadó című cikkében így írt az estről: „Az a betűszerinti értelemben páratlan szép ünnepség, amely május 23-án az izzásig zsúfolt Városi Színházban lefolyt: nem a politikai hatalmasságok, nem a hivatalos körök és nem az irodalmi és tudományos társaságok ténye volt.” Majd köszönetet mondott a rendezőknek, a résztvevő művészeknek, íróknak, újságíróknak, hogy szinte összefogva biztosították a sikert. Végül – önmagához híven – megköszönte a „magas kormánynak, hogy részvételével nem okozott bosszúságot...”

    Az est fénypontja mégis az volt, amikor munkás- és parasztküldöttségek fejezték ki jókivánságaikat a jubiláló írónak. Végül Szabó Dezső szólt a nézősereghez: rámutatott a veszélyre, amely az országot fenyegeti.

    Erről az estéről mindössze néhány fénykép maradt reánk és a régi, korabeli műsor.

Új Tükör, 1985/43. sz.
 


1939. május 23.: a 60 éves Szabó Dezsőt hatalmas ünneplésben részesítik a zsúfolásig megtelt Városi Színházban. (Ma: Erkel Színház) Az összes magyar vármegye (az elszakított területeken lévők is) elküldte népi ruhába öltözött képviselőit. A képen a díszpáholyban ülő Szabó Dezsőt a szereplők egy része fogja körül. Bal oldalon, fehér reverendában Mécs László, a papköltő ül.

A páholyban Mécs László, dr. Gergely Pál, Schinkó Gyula, Szabó Dezső és hátul Jancsó Sári

 

 

[Budai Balogh Sándor: „MEGTÖRÖM A VILLÁMOKAT”
– Tanulmányok, írások Szabó Dezsőről (159.o.);

Püski – Magyar Líra Bt. - Budapest, 2004.]