1942.

 

Az esztendő folyamán megjelenő Füzetek: 75., 76., 77., 78., 79., 80. Egész évben folyamatosan dolgozik az ÉLETEIM-en. 
1942. január 2.: VIGASZTALÓ SZENT ARANY JÁNOS, előadása a Rákóczi téren. 
1942. február 6.: A NEMZETI SZOLIDARITÁS LÉLEKTANA, előadása a Rákóczi téren. 
1942. március 6.: A XX. SZÁZAD HÁBORÚ ELŐTTI IRODALMI MOZGALMAINAK MÉRLEGE, előadása a Rákóczi téren. 
1942. április 3.: A XVIII. SZÁZAD MÁSODIK FELÉNEK SZELLEMI MOZGALMAI, előadása a Rákóczi téren. 
1942. május 8.: VAN-E MÉG A SZÍNHÁZNAK JÖVŐJE? Előadása a Rákóczi téren. 
1942. június 5.: MIRE VALÓK AZ ÍRÓK A VILÁGON? Előadása a Rákóczi téren. 
1942. július 3.: A TEHETSÉG KIVÁLASZTÁS TERMÉSZETES ÚTJAI, előadása a Rákóczi téren. 

 

1942 júliusa nagyon szomorú és megrázó dátum marad az életében: a háborús papírhiány miatt bevezették az ún. "ponyva-rendeletet": az összes kisnyomtatványok (beleértve a folyóiratokat is) az eddiginél sokkal szigorúbb cenzúrázási procedúra után kerülhettek -- ha kerülhettek -- nyomdába. Az intézkedés célja valójában az volt, hogy a töménytelen mennyiségű olcsó ponyvakiadványokat korlátozza. Szabó Dezső Füzetei is a rendelet hatálya alá estek, bár csak formálisan, hiszen az engedélyezést megadó hivatalnok is nagy méltatója volt a Mesternek és biztosította róla, hogy minden körülmények között engedélyezi a Füzetek megjelenését, de Szabó Dezső mégis azok megszüntetése mellett döntött. Tette ezt azért, mert még formálisan sem tartotta elképzelhetőnek, hogy hónapról hónapra előzetes jóváhagyásra nyújtsa be írásait.  
Mindezek következményeként a júliusban megjelenő 80. Füzet egyben az utolsó is lett.  
Szabó Dezső hátralévő élete folyamán soha nem tudta kiheverni a Füzetek elvesztését. Valószínűleg ez is belejátszott egészségi állapotának és kedélyének romlásába.

 

1942. július 31-i dátummal, ARATÁS UTÁN címmel cikket küld a Magyar Nemzetnek, de közlését a cenzúra nem engedélyezi. Ebben kijelenti, hogy a nyilas lapok kivételével bármely lapnál hajlandó publikálni
1942. augusztus 7.: AZ ÉLET ÉRTELME. Előadása a Rákóczi téren. 
1942 szeptemberében otthon ül, gyengélkedik, még szokásos havi előadása is elmarad. 
57 
1942. szeptember 4.: Meghal a régi barát, Móricz Zsigmond. 
1942. október 2.: Megtartja előadását a Rákóczi téren. 
1942. október 12.: Virradatban a nyilasok mentegetőznek az őket állandóan megbélyegző Szabó Dezső támadásai miatt: szerintük a Mester saját maga akadályozza meg írásainak megjelenését. (Valószínűleg még mindig nem mondtak le arról, hogy a rendkívül népszerű írót magukhoz édesgethetik, ezért ajánlkoznak föl neki sajtójukkal.) 
1942. november 6.: AZ ÍRÓI ÉS MŰVÉSZI ALKOTÁS FELTÉTELEI, előadása a Rákóczi téren. 
1942 novemberének elején Antal István miniszter írótalálkozót rendez Lillafüreden, ahová Szabó Dezsőt is meghívják: nem megy el. Rajta kívül -- lehet mondani -- minden magyar író és költő ott volt. 
1942. december 4.: Előadása a Rákóczi téren. 
1942. december 25.: Reá jellemző, szinte már öngyilkos bátorsággal folytatásokban elkezdi közölni a MEGFOJTOTT KAKAS című nyilasellenes kisregényét a Film, Színház, Irodalomban, amelynek rajongó híve, Egyed Zoltán a főszerkesztője.