A székelyudvarhelyi tanár 
1909--1913.

 

1909. szeptember 4.: Elfoglalja új állását Székelyudvarhelyen az itteni Főreálban (ma: mezőgazdasági szaktechnikum). Első lakása: Göllner Béla bíró házában van, az Árpád utcában (ma: Tompa László u. 5.) 
1909. december: Tanítványaival színielőadást rendez a Főreálban: Beaumarchais (A sevillai borbély). 

 

Harmadik párizsi útja

1910 nyarán a vakációt Párizsban tölti. Lakása: Quai d'Orleans 4. (Szent Lajos-sziget).  
Hangos mulatozások Kuncz Aladár és Ferenczy Sári társaságában a "Vachette" kávéházban.

 

1910 őszén országos méretű "tanár lázadás" kezdődik a munkafeltételek, az óraszám, fizetés és egyéb életkörülmények javítása céljából. Az udvarhelyi tanárok nevében Szabó Dezső fogalmaz meg egy kiáltványt ("riadót"), amely 
1910. október 20-án TANÁROK MOZGALMA címmel megjelenik a Pesti Naplóban. Az e cikkben elmondottakat más szavakkal, részben átírva. 
1910. október 30-án HAZAFISÁG ÉS KENYÉR címen az Udvarhelyi Naplóban is leközli. 
1910. november 7--8.: Budapesten a Nemzeti Múzeumban összeül a II. Országos Középiskolai Tanári Kongresszus, itt Szabó Dezső képviseli iskoláját. Beszéde és közszereplése országos visszhangot vált ki: neve egész Magyarországon ismertté válik. Néhány napos pesti tartózkodása alatt ellátogat a "Három Holló"-ba, Ady törzshelyére és személyesen is megismerkednek. 
1910 őszén lakást változtat és a Korzó (Kossuth Lajos utca) legelején található Flórján-házba költözik. E ház első emeletén bérel két szobát és végig itt lakik udvarhelyi tartózkodása folyamán. 
1910. november: AZ ÁLTALÁNOS VÁLASZTÓJOG címmel előadást tart a Szabad Lyceumban, 
1910. december: ugyanezt az előadást -- a sikerre való tekintettel -- megismétli. 
1910 decemberében a tanár lázadásban betöltött központi, hangadó szereplése miatt felfüggesztik állásából, de néhány nap után (gróf Tisza István közbenjárására) beszüntetik az "izgatás" címén kezdeményezett eljárást. 
1911. április 1.: SZABADGONDOLKODÁS címen a Magyar Figyelőben megjelenik gróf Tisza István válasza Szabó Dezső őszi kiáltványára és a tanár lázadás folyamán kifejtett nézeteire. 
1911. április 2.: Ady-matinét rendez az udvarhelyi Megyeházán. Óriási az érdeklődés és a siker: 150 Ady-kötetet adnak el az este folyamán. 
1911. április 14.: VÁLASZ NAGYMÉLTÓSÁGÚ GRÓF TISZA ISTVÁN VOLT MINISZTERELNÖK NAGYBIRTOKOS ÚRNAK (Nyugat). E cikk megjelenésével kezdetét veszi kapcsolata a Nyugattal. 

 

1911-ben a "Nyugat"-ban közzétett írásai: 
-- Válasz Nagyméltóságú gróf Tisza István volt miniszterelnök nagybirtokos úrnak 
-- Jules Laforgue 
-- Jean-Arthur Rimbaud 
-- Feltámadott! -- Feltámadott? 
-- T. de Visan: L'attitude du lyrisme contemporain 
-- A "magyar vonatkozások" 
-- A magyar tanárság pszihéjéhez -- Paul Verlain 
-- Spanyol dolgok 
-- A romantikus Ady

Tanítványaival színielőadást rendez a Főreálban: Moliére (Scapin furfangjai).
 

Negyedik párizsi útja

1911 nyarán a vakációt Párizsban tölti. 
Lakása: Hotel des Étrangers (Bd. St. Michel és Racine u. sarok). Kuncz Aladárral és Kaffka Margittal tölt sok időt. Könyvtárakban búvárkodik. Hazafelé kerülő úton jön Kuncz Aladárral és a következő városokat tekintik meg: Lausanne, Ouchy, Genf, Milánó, Velence, Fiume. 
Párizsból keltezett néhány levelének tanúsága szerint báró Hatvany Lajostöbb, a Nyugat számára írandó cikk megírására kérte fel őt.

 

1911 őszén néhány napra Pestre utazik Székelyudvarhelyről. Ennek az útnak közelebbi okát nem tudjuk. 
1911. karácsony: Az ünnepet magányosan Budán tölti egy Várbeli kis szobában, de Udvarhelyről Budapestre utaztában Kolozsváron leszáll a vonatról és hosszú idő óta először meglátogatja édesanyját. Egyetlen rövid és kínos éjszakát tölt a szülői házban. A reggeli vonattal utazik tovább. 
1912 tavaszán J. J. ROUSSEAU ÉRZELMI MORÁLJA című tanulmányát közli a Huszadik Század. Ezzel elkezdődik kb. 3 éves kapcsolata a lappal. 
1912 folyamán is folytatja megszokott, tanári tevékenységét kiegészítő rendezvényeit: 
-- A SZOCIALIZMUS ALAPELVEI címmel előadást tart a Szabad Lyceumban, amelyben Marx és Bebel nézeteit ismerteti. 
Marinetti -- nyilván tudomást szerzett Nyugat-béli, a futurizmussal kapcsolatos írásairól -- leveleket és könyveket küld címére Udvarhelyre. Úgy tűnik neve átlépte az ország határát. 

 

Ötödik párizsi útja

1912 nyarán a vakációt Párizsban tölti. 
Ez utolsó párizsi útja a háború előtt. Lakása: 
Hotel de la Place de l'Odéon. Utazása a Nyugat anyagi segítségével jött létre. "Szociálisszabadköműves és más forradalmi elemek" meghirdette tömeggyűlésen hallgatja Jaurés-t és A. France-t. Az itteni légkörben a "pusztítás irtózatos hiszterikái" között, már biztosan látja a feltarthatatlanulközeledő háborút!

1912-ben a "Nyugat"-ban közzétett írásaiból: 
-- Erdélyi földről 
-- Berzsenyi Dániel 
-- A falu jegyzője 
-- Brandest ünneplik 
-- Miért? 
-- Az irodalom, mint társadalmi funkció 
-- Jegyzetek Jean Jacque Rousseauhoz 
-- F. T. Marinetti: Futurizmus 
-- Az "én" betegsége: Tristan Corbiére 
-- Magyar figurák Párizsban 
-- F. T. Marinetti: Le monoplane du pape 
-- Luciano Folgore, futurista: Il canto dei motori 
-- Shakespeare -- és hol született Tinódi? 
-- Paul Fort 
-- Petőfi művészi fejlődése 
-- Jamest olvasom

1912 nyár végén VITA AZ IRODALOM ÉS A TÁRSADALOM VISZONYÁRÓL címmel tanulmányt közöl a Huszadik Században. 
1912 decemberében A KÖZÉPOSZTÁLY KELETKEZÉSE A KÖZÉPKORBAN, FEJLŐDÉSE ÉS HANYATLÁSA címmel előadást tart a Szabad Lyceumban. 
1912. december 14.: Kolozsváron egy vizesárokban megfagyva találják züllött, alkoholista bátyját, Szabó Árpádot. (Más adatok szerint ez még 1911 decemberében történt.) 
1913. január: AUGUSTE COMTE ESZTÉTIKAI GONDOLATAI (Huszadik Század
1913 áprilisától fizetésemelésben részesül. Ezen a tavaszon újból lovagias ügybe keveredik: az udvarhelyi Sükösd kávéházban Bíró István tanárralkardpárbajt vívnak. 
1913 májusában Kenessey Béla erdélyi református püspök ünnepélyes látogatást tesz Székelyudvarhelyen. Szabó Dezső "tisztelettelen" viselkedése annyira felbőszíti a püspököt és Udvarhely elöljáróságát, hogy újabb, országos botrány lesz az ügyből. Ennek lesz egyenes következménye Sümegre való áthelyezése is, valamint az a hónapokig nem csituló sajtóvita a magyar protestantizmusról, melyet az 
1913. július 16-án megjelent A MAGYAR PROTESTANTIZMUS PROBLÉMÁJA (Nyugat) váltott ki. 

 

1913-ban a "Nyugat"-ban közzétett írásaiból: 
-- A futurizmus: Az élet és a művészet új lehetőségei 
-- A magyar protestantizmus problémája 
-- Újabb politika az élet mögül 
-- Beteg a könyvek között 
-- Pascal éjszakája 
-- Morál 
-- Rochefort 
-- Újabb irodalmunk és legújabb irodalomtörténetünk 
-- Helyes kultúrpolitika 
-- A nagy bánálitások 
-- Don Kisott penitencián

Az ügy elmérgesedik, Szabó Dezső "ostobának és tisztességtelennek" minősíti a vádat leginkább képviselő Református Kollégium vezetőségének eljárását. Ezért az ügyet a Református Kollégium a bíróság elé viszi. 
1913. június 21.: Nyilvános tárgyalást tartanak Székelyudvarhelyen, ahol "becsületsértésért" pénzbüntetésre ítélik. Ezt követően 
1913. június 24-én a Református Kollégium vezetősége, majd pedig 
1913. július 5-én Ugron János székelyudvarhelyi főispán levélben kéri a Vallás és Közoktatásügyi minisztert, hogy Szabó Dezsőt Udvarhelyről helyezzék el. 
1913. július 8.: A Vallás és Közoktatásügyi Minisztérium határozatban áthelyezi a sümegi reáliskolához. 
1913 hűvös, hideg nyarát Budapesten tölti. A Bécsikapu tér 4. alatt bérel szobát (ma ennek helyén az Országos Levéltár épülete áll). Számos együttlét Adyval. A Kaffka Margithoz fűződő barátsága ezen a nyáron kulminál. 
Nyár végén egy budai kávéház teraszán ülve, az újságból értesül arról, hogy határozat született sümegi áthelyezésére. Tanárként érkezett, íróként távozik Udvarhelyről.